środa, 23 grudnia 2015

Podnieś rękę Boże Dziecię, Błogosław Ojczyznę miłą...

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas miłości, przebaczenia i miłosierdzia. Tradycja obchodów świąt sięga czasów prastarych i była zawsze szanowana w każdej chrześcijańskiej rodzinie. Kiedy w czasach trudnych tradycje naszych przodków były zabronione i zakazane, nasze pradziadkowie i dziadkowie po kryjomu obchodzili Wigilię, cichutko wyszeptywali słowa modlitwy i dzielili się opłatkiem.

Trzeci rok z kolei Zjednoczenie Szlachty Polskiej urządza spotkanie wigilijne nie tylko dla swoich członków lecz dla wszystkich, kto jest ciekawy historii i tradycji swojego rodu. W spotkaniu wigilijnym 19 grudnia uczestniczyli Prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej pani Natalia Kostecka – Iszczuk, kś. Witaly  z parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Malowance, nauczycielki Szkoły Wiedzy o Polsce Irena Zagładźko, Wiktoria Halicka i Olena Denisewicz oraz  uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce. Czytaj więcej>>>

Każdy z uczestników przyniósł ze sobą jedno z tradycyjnych polskich dań, które sam ugotował. Stół wigilijny był po szlachecku bogaty i obfity. Nie zabrakło karpia nadziewanego i karpia w galarecie, wszelkiego rodzaju pierogów, makowców, dań z grzybów, fasolki, kapusty i oczywiście kompotu z susznych owoców. W tym roku na stole było tradycyjne danie Polaków z Zytomierszczyzny tzw. „duszanina” (duszona ryba z ziemniakami, cebulą i grzybami).  

W ciągu całego spotkania uczestnicy śpiewali kolędy, pierwszą z których była najstarsza polska kolęda „Bóg się rodzi” autorstwa Franciszka Karpińskiego. Nauczycielki Wiktoria Halicka i Irena Zagładźko już tradycyjnie opowiedziały uczniom o historii obchodów świąt Bożego Narodzenia, znaczeniu dań wigilijnych i o tradycji dzielenia się opłatkiem. 

Obchody rozpoczęły się od błogosłowieństawa opłatków i pokarmów przez ojca Witalego. Następnie Wiktoria Halicka przeczytała fragment Ewangelii według św.Łukasza. Po symbolicznym doczekaniu się pierwszej gwiazdki pani Prezes złożyła wszystkim obecnym serdeczne życzenia i rozpoczęła dzielenie się opłatkiem. Każdy z obecnych dzielił się opłatkiem, składał życzenia i delektował się pysznymi potrawami wigilijnymi.

Organizatorzy spotkania składają najserdeczniejsze podziękowania uczestnikom i życzą wszystkim przeżywania Bożego Nardodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze.Kolejny zaś rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.
Irena Zagładźko
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz