niedziela, 20 grudnia 2015

Upamiętnienie Powstańców Styczniowych w Miropolu

Mieszkańcy Wołynia Wschodniego czczą pamięć bohaterów Powstania Styczniowego, którzy heroicznie walczyli o wolność pod sztandarami Białego Orła polskiego, litewskiej Pogoni i Michała Archanioła – patrona Rusi (Ukrainy).

W poniedziałek 14 grudnia 2015 r. w pobliżu Kościoła św. Antoniego w centrum Miropola, z inicjatywy żytomierskiego Zjednoczenia Szlachty Polskiej i warszawskiej Fundacji Wolność i Demokracja, odsłonięto krzyż i tablicę upamiętniającą bitwę Pułku Jazdy Wołyńskiej gen. Edmunda Różyckiego z rosyjskimi zaborcami. Czytaj więcej>>>

Kilkadziesiąt uczniów i nauczycieli ogólnokształcących szkół z Miropola, Połonnego i Żytomierza przybyli, by oddać hołd powstańcom poległym za wolność i niezawisłość. W uroczystości wzięli także udział goście honorowi: Rafał Dzięciołowski — członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Robert Czyżewski — prezes Fundacji Wolność i Demokracja, przedstawiciele władz samorządowych (przewodniczący romanowskiej rejonowej rady Oleksandr Kondratiuk i przewodniczący rady miasteczka Waleri Gyndycz) oraz Natalia Kostecka-Iszczuk — prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie.


To był ostatni wspólny wielki zryw niepodległościowy narodów dawnej Rzeczypospolitej, musimy także pamiętać, że w Powstaniu Styczniowym aktywnie uczestniczyli wybitni Polacy ziemi żytomierskiej, wśród których znaleźli się: Edmund Różycki, Apollo Korzeniowski, Jarosław Dąbrowski, Zygmunt Sierakowski, Anna Henryka Pustowójótówna, Zygmunt Padlewski, Tadeusz Bobrowski i wielu innych mieszkańców Wołynia Wschodniego, - zaznaczyła pani prezes Natalia Kostecka-Iszczuk. 

Mylnie jest uważać, że w powstaniu styczniowym walczyli wyłącznie Polacy. Szacujemy, że w szeregach powstańców było ponad 25 proc. Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości – zauważył prezes Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski, który bardzo ciekawie opowiadał o Bitwie pod Miropolem w kontekscie historii Powstania, zwracając szczegolną uwagę na to, że obszar na którym toczyły się walki powstańcze obejmował niemal wszystkie ziemie przedrozbiorowej I Rzeczypospolitej.

Zaszczyt odsłonięcia tablicy przypadł gościom z Polski, inicjatorom upamiętnienia oraz przedstawicielom samorządów Miropola i rejonu romanowskiego. Poświęcenia krzyża i tablicy pamiątkowej dokonał ks. Jarosław Olszewski, odmówiono również modlitwę w intencji poległych powstańców. Uczestnicy uroczystości wraz z chórem Kulturalno-Oświatowego Centrum Polskiej Mniejszości Narodowej z Połonnego zaśpiewali hymny Polski i Ukrainy oraz  piosenkę zespołu Taraka - Podaj rękę Ukrainie.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, którego dokonali członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Rafał Dzięciołowski i prezes Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski.
Biuro prasowe ZSzP


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz