niedziela, 26 kwietnia 2015

Za Wolność Waszą i Naszą! II Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Żytomierzu (wideo)

95. rocznica militarnego Sojuszu Polsko-Ukraińskiego, geopolityczna wizia Piłsudskiego, koncepcja Międzymorza w refleksjach myślicieli politycznych - te tematy stały się przedmiotem dyskusji znanych naukowców z Polski i Ukrainy w Żytomierskim Uniwersytecie Państwowym im. Iwana Franki. 

W dniu 24 kwietnia 2015 r. w Żytomierzu odbyła się kolejna Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Polska-Ukraina: wspólne drogi do wolności” z cykłu długoterminowego projektu Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie pod tytułem „Historia jednoczy narody”. W konferencji uczestniczyli profesorowie i naukowcy z Warszawy, Krakowa, Łódzi, Lwowa, Lublina, Kijówa, Charkowa, Odessy, Żytomierza, Winnicy, Równego, Chmielnickiego i Iwano-Frankowska (dawnych Płoskirowa i Stanisławowa), Tarnopola, Mariupola, Czerkasów, Czerniowców, Nieżyna, Kamieńca Podolskiego, Krzywego Rogu oraz prelegenci uchodźcy z Symferopola i Ługańska. Przyjechali do Żytomierza zwłaszcza tacy znani naukowcy jak: Bohdan Hudź i Wiktor Hołubko z Uniwersytetu Lwowskiego, Andrij Rukkas (Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki) i Maksym Gon (Równeński Państwowy Uniwersytet Humanitarny). Czytaj więcej>>>

Na początku konferencji powitali publiczność: rektor Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego dr hab. nauk filozoficznych Piotr Sauch, zastępca Prezydenta Miasta Żytomierza Oleksandr Boczkowski, prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie i współprzewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji Natalia Kostecka-Iszczuk oraz prof Katedry historii Ukrainy Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego Wiktoria Węgerska.

Witając uczestników i gości konferencji prezes ZSzP pani Natalia Kostecka-Iszczuk powiedziała, że: „W Moskwie geopolityka pełni funkcję strategii polityczno-wojskowej. I ta strategia wpływa na tworzenie rosyjskiej polityki zagranicznej. Kreml, kierując się geopolitycznym światopoglądem, stara się za pomocą wszelkich środków wskrzesić imperium. Ta polityka stanowi poważne zagrożenie dla całej Europy Wschodniej.


W obliczu rosyjskiej agresji wobec cywilizacji europejskiej, Polska, Litwa i Ukraina mogłyby wystąpić z inicjatywą utworzenia (w ramach struktur europejskich i euroatlantyckich) unii regionalnej, wzorowanej na historycznym dziedzictwie I Rzeczypospolitej. Mocny sojusz państw Europy Środkowo-Wschodniej byłby stosowną odpowiedzią na ekspansję agresywnego rosyjskiego imperium. Międzymorze może stać się niezawodną tarczą cywilizacji europejskiej i całego wolnego świata. Dlatego koniecznie należy dokładnie przestudiować kwestie geopolityki w kontekście bezpieczeństwa europejskiego i globalnego”, - zaznaczyła prezes ZSzP.


Uczestnicy i gości konferencji obejrzeli bardzo ciekawy film pod tytułem „Trudne partnerstwo” o sojuszu polsko - ukraińskim w 1920 roku, zawartym przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i Atamana Symona Petlurę. O wspólnej polsko-ukraińskiej operacji mówią przed kamerą: Jerzy Giedroyc, Norman Davies, Daniło Husar Struk, Arkadij Żukowski, Aleksander Kolańczuk, Wołodimir Serhijczuk, Bohdan Hudź, Wiktor Hołubko, Wasyl Michalczuk, gen. Stefan Tarnawski, Józef Hartowski i Tadeusz Olszański. Co ciekawie, film został prezentowany przez jego uczestników - lwowskich profesorów Bohdana Hudzia i Wiktora Hołubka.


Prelekcje uzupełniane były bardzo interesującymi dyskusjami. Przedyskutowane zostały są takie tematy:

- Koncepcja geopolityczna J. Piłsudzkiego. Sojusz antybolszewicki URL z II Rzeczpospolitą w 1920 r.;

- Koncepcja Międzymorza Bałtycko-Czarnomorskiego: historia i teraźniejszość.
„Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”;

- Rola wybitnych działaczy ХVI – XХ w. w kształtowaniu projektów politycznych i sojuszów ukraińsko-polskich;

- Rola sił trzecich w prowokacji konfliktów polsko-ukraińskich. Polskie i ukraińskie „pytanie” w imperialnych praktykach Habsburgów, Hohenzollernów i Oldenburgów (Romanowych) w ХІХ w.;

- Polityka historyczna a kształtowanie pamięci historycznej w krajach regionu Bałtycko-Czarnomorskiego: osiągnięcia i błędy;

- Media tradycyjne i nowoczesne oraz ich rola w kształtowaniu tożsamości narodowej, ujawnieniu historii i wydarzeń współczesnych.

Wykład o geopolitycznej koncepcji Międzymorza zaprezentował również współprzewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji - redaktor naczelny kwartalnika „Głos Polonii” Włodzimierz Iszczuk. Konstruktywna dyskusja została kontynuowana w trakcie nieformalnego spotkania integracyjnego w restauracji „Kanion”. Konferencja została zorganizowana przy wsparciu finansowym kwartalnika „Głos Polonii” i Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie.


Biuro prasowe ZSzP,  
Zdjęcia: facultyofhistory.com oraz Alina Dębicka, 24.04.15 r.


Audio wystąpienia

Portal Słowo Polskie

Historyczny fakultet ŻPU

Hist. Fakultet ŻPU

Pedpresa.ua

Osvitaua.com

Żytomierska rada miejska

Ukraiński IPN

0412.ua

Vgolos.zt.ua

Zt.ridna.ua

Żytomierz plus

Wiadomości Żytomierza

Żytomierska telewizja obwodowa

Insteuro.civicua.org

List informacyjny

Scientific Social Community


















































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz