środa, 13 stycznia 2016

Tropem Wilczym 2016. W Żytomierzu odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żytomierz dołączył się do grona miast gdzie odbędzie się bieg ku czci pamięci żołnierzy wyklętych. 28 lutego 2016 roku żytomierskie Zjednoczenie Szlachty Polskiej wraz z warszawską Fundacją Wolność i Demokracja organizuje w Żytomierzu projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób Polacy mieszkający w Żytomierzu zdecydowali uhonorować pamięć bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, wśród których znalazł się także słynny żytomierzanin płk Franciszek Niepokólczycki — zastępca gen. „Nila”, prezes organizacji Wolność i Niezawisłość (WiN), który po II wojnie światowej mężnie walczył o wolność w ramach polskiego podziemia antykomunistycznego. Czytaj więcej>>>

W imieniu Zjednoczenia i Fundacji zapraszamy na żytomierską edycję imprezy do Parku Barona de Chaudoir (obecnie Park im. Gagarina)!

Od godziny 13:00 do godziny 14:00 na terenie Parku Barona de Chaudoir w Żytomierzu odbędzie się bieg na dystans 1963 metrów, symbolizujący datę śmierci ostatniego z Wyklętych (Józef Franczak ps. Lalek). Tego dnia oprócz biega odbędzie się lekcja patriotyczna w Szkole Wiedzy o Posce, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat polskiego podziemia antykomunistycznego.

W zeszłym roku w biegu wzięło udział 20 000 uczestników z 81 miast z całej Polski oraz Wilna, Grodna i Lidy. Przewidywana liczba tegorocznego projektu jest 40 000 biegaczy ze 160 miast nie tylko z Polski, w tym 100 osób polskiego pochodzenia z Żytomierza.

Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w  Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”!


                                                                Tło historyczne                                                              

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod  Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów  zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4  tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

W 2011 roku w Polsce, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz