wtorek, 18 sierpnia 2015

Warszawskie Lato z Polską - to my!!!

Tymi słowami rozpoczął się IV turnus edukacyjnego projektu „Warszawskie Lato z Polską” organizatorem którego wystąpiła Fundacja Wolność i Demokracja. Młodzi Polacy z Browarów, Mariupola, Żytomierza oraz Zdowbunowa w ciągu 10 dni mieli możliwość poznać kraj swoich przodków i poćwiczyć język polski.

Z turnusem zbiegło się wydarzenie szczególnie ważne dla każdego mieszkańca Warszawy a mianowicie dzień Powstania Warszawskiego. W tym roku obchodzono 71 rocznicę. Czytaj więcej>>>

Dzień 1 sierpnia rozpoczął się od spotkania z rekonstruktorami z GRH WiN na czele z Janem Dubielem, którzy w bardzo ciekawy i niezwykły sposób opowiedzieli o historii Polski okresu II Wojny Swiatowej,  w tym dużo uwagi poświęcili Powstaniu Warszawskiemu.



Po lekcji każdy miał okazję  wziąć do rąk broń z tamtych czasów oraz zrobić zdjęcie z rekonstruktorami w powstańczych mundurach. Potem był wyjazd na rondo Charles’a de Gaulle’a. Ponieważ co roku 1 sierpnia o godzinie 17.00, nazywaną również Godziną „W”, w  którą w 1944 roku oficjalnie rozpoczęło się Powstanie, cała Warszawa zatrzymuje się na minutę aby oddać hołd wszystkim poległym w nierównej  walce o niepodległość. 

„Tego nie można opisać słowami, – mówiły przerażone dzieci – to trzeba zobaczyć, usłyszeć jak wyją syreny, biją dzwony i zatrzymuje się cały ruch drogowy. Niesamowite przeżycia! Byliśmy dumni, że dołączyliśmy się do warszawiaków”.

Połowa następnego dnia była również poświęcona Powstaniu. Dzieci obejrzały film „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” oraz zwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego. „Bardzo mi się spodobał muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodnik w sposób niezwykle ciekawy opowiadał o Warszawie okresu II Wojny Swiatowej. Muzeum spodobał mi się swoją autentycznością i szczegółami, otobrażającymi życie miasta i jego mieszkańców w czasie walk z okupantami” – podzielił się swoimi wrażeniami uczestnik wyjazdu Anton Markowicz.



Program wyjazdu był bardzo ciekawy i bardzo nasycony. Miłośnicy historii z wielkim zadowoleniem chodzili po salach Zamku Królewskiego, Pałacu w Wilanowie, Pałacu w Łazienkach. Dla młodych badaczy i naukowców przyjemną niespodzianką stało zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium. Kibice podziwiali Stadion Narodowy.

Oprócz zwiedzań odbywały się także zajęcia z języka polskiego oraz z kompetencji miękkich. Rodzynką wyjazdu stało nauczeniu się tańców Belgijki oraz Minuetu.


Zawieranie nowych znajomości, uczenie się języka polskiego, poznanie i podziwianie Warszawy, łamanie nieśmiałości oraz stereotypów, niesamowity upał, nastolatkowa miłość, tańczenie, śpiewanie „Hej sokoły” oraz „Ty ż mene pidmanuła” – to wszystko Warszawskie Lato z Polską.

Serdecznie dziękujemy organizatorom wyjazdu oraz Ministerstwu Edukacji Narodowej za cudowne warunki, smaczne i obfite jedzenie oraz pomoc w otrzymaniu wiz.
Dzieci przekazują serdeczne pozdrowienia i podziękowania najlepszym opiekunom wszechświata a mianowicie Pani Kasi, Pani Ludmile, Panom Dawidowi, Witaliju i Mateuszowi oraz najserdeczniejsze podziękowania dla Pani Julii Savelievej.

Irena Zagładźko, 
nauczycielka Szkoły Wiedzy o Polsce przy ZSzP




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz