W ciągu tygodnia (od 30 maja – do 5 czerwca) członkowie polskich organizacji społecznych z obwodu żytomierskiego poznawali na warsztatach w Polsce, jaką jest rola lidera w grupie, co to znaczy niewerbalny i werbalny wpływ na ludzi, uczyli się, jak organizować udane wystąpienia publiczne. Aktywiści polskich organizacji z miasta Żytomierz opanowywali sekrety udanej pracy w zespołach, współpracy i funkcję lidera.
Organizatorem projektu wystąpiła Fundacja „Sempre a Frente” (koordynator – Agata Koszarna) przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, współorganizatorem był ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej”. Czytaj więcej>>>
Organizatorem projektu wystąpiła Fundacja „Sempre a Frente” (koordynator – Agata Koszarna) przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, współorganizatorem był ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej”. Czytaj więcej>>>
Przez pierwsze dni zajęć Aleksandra Franczak i Ewelina Jurasz opowiadały o roli animatora, jego głównych cechach, podziale roli w grupie i prace w zespole. Druga cześć szkoleń była skierowana na rozpoznanie umiejętności lidera, wzmocnienia wiedzy uczestników pod czas realizacji wspólnych zadań oraz podejmowania decyzji. Trenerami byli Mateusz Małyska i Łukasz Ipnar.
- Na projekcie przede wszystkim otrzymałam wiele pozytywnych emocji, poznałam ciekawych ludzi, otrzymałam praktyczne umiejętności, które będę mogła wykorzystywać w przyszłości, – opowiedzała Julia Drozd, członek Stowarzyszenia Polaków na Ukrainie im. Jana Pawla II w Bykówce. – Pod czas warsztatów wszyscy uczestnicy mieli możliwość więcej dowiedzieć się o działalności organizacji polskich w obwodzie żytomierskim, podzielić się swoim doświadczeniem i planami na przyszłość. Z niecierpliwością czekam na następny etap projektu.
- Chcę podziękować organizatorom projektu za wykonaną pracę w organizacji takiego szkolenia, za poznanie nowych i ciekawych ludzi, których spotkałem tutaj. Dzięki naszym trenerom, którzy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem, w grupach tworzył się przyjemny i koleżeński klimat, – opowiadał Michał Tołstow, członek ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej”. – Co dotyczy nauczania, to dla nas, uczestników, ono było łatwe do zrozumienia, ponieważ wszystko co się odbywało bardzo przypominało ciekawą grę z przykładami pod czas lekcji. Dzięki temu informację zapamiętywaliśmy bardzo dobrze. Oprócz tego było bardzo wiele ćwiczeń praktycznych, kiedy zostaliśmy podzieleni na drużyny i to nas jeszcze bardziej zjednoczyło. Podsumowując całość, wszystko było super! Nie mogę doczekać się następnych etapów projektu.
Także uczestnicy projektu „Szkoła Polonijnych Liderów Lokalnych” pojechali na wycieczkę do Lublina, gdzie zwiedzili siedzibę Fundacji „Między nami”, pomagającej ludziom z osobliwymi potrzebami oraz bezdomnym. Wycieczkę przeprowadziła Marzena Bochenek, która opowiedziała o historii stworzenia tych organizacji. Tutaj każdy mógł wziąć udział w warsztatach ze stworzenia papierowych kwiatów, wyrobów ceramicznych i kartek. Warsztaty przeprowadzili Irena Korycińska, Anna Wybierzyńska i Tomasz Caban.
Potem żytomierzanom zaproponowano wziąć udział w grze terenowej, żeby lepiej poznać historię Lublina, porozmawiać z mieszkańcami miasta. Wieczorem uczestnicy zobaczyli akcję „Pożar Lublina” z okazji 296. rocznicy uratowania miasta od spalenia się. Pod czas tej akcji odbyła się procesja z zapalonymi pochodniami oraz występy artystów, którzy opowiedzieli dawne legendy związane z historią Lublina.
Tekst – Alina Dębicka,
tłumaczenie – Irena Zagładźko
Zdjęcia – Sylwester Kępa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz