środa, 10 czerwca 2015

Żytomierska młodzież wzięła udział w I etapie «Szkoły Polonijnych Liderów Lokalnych» (zdjęcia)

W ciągu tygodnia (od 30 maja – do 5 czerwca) członkowie polskich organizacji społecznych z obwodu żytomierskiego poznawali na warsztatach w Polsce, jaką jest rola lidera w grupie, co to znaczy niewerbalny i werbalny wpływ na ludzi, uczyli się, jak organizować udane wystąpienia publiczne. Aktywiści polskich organizacji z miasta Żytomierz opanowywali sekrety udanej pracy w zespołach, współpracy i funkcję lidera.

Organizatorem projektu wystąpiła Fundacja „Sempre a Frente” (koordynator – Agata Koszarna) przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, współorganizatorem był ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej”. Czytaj więcej>>>


Przez pierwsze dni zajęć Aleksandra Franczak i Ewelina Jurasz opowiadały o roli animatora, jego głównych cechach, podziale roli w grupie i prace w zespole. Druga cześć szkoleń była skierowana na rozpoznanie umiejętności lidera, wzmocnienia wiedzy uczestników pod czas realizacji wspólnych zadań oraz podejmowania decyzji. Trenerami byli Mateusz Małyska i Łukasz Ipnar.


- Na projekcie przede wszystkim otrzymałam wiele pozytywnych emocji, poznałam ciekawych ludzi, otrzymałam praktyczne umiejętności, które będę mogła wykorzystywać w przyszłości, – opowiedzała Julia Drozd, członek Stowarzyszenia Polaków na Ukrainie im. Jana Pawla II w Bykówce. – Pod czas warsztatów wszyscy uczestnicy mieli możliwość więcej dowiedzieć się o działalności organizacji polskich w obwodzie żytomierskim, podzielić się swoim doświadczeniem i planami na przyszłość. Z niecierpliwością czekam na następny etap projektu.


- Chcę podziękować organizatorom projektu za wykonaną pracę w organizacji takiego szkolenia, za poznanie nowych i ciekawych ludzi, których spotkałem tutaj. Dzięki naszym trenerom, którzy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem, w grupach tworzył się przyjemny i koleżeński klimat, – opowiadał Michał Tołstow, członek ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej”. – Co dotyczy nauczania, to dla nas, uczestników, ono było łatwe do zrozumienia, ponieważ wszystko co się odbywało bardzo przypominało ciekawą grę z przykładami pod czas lekcji. Dzięki temu informację zapamiętywaliśmy bardzo dobrze. Oprócz tego było bardzo wiele ćwiczeń praktycznych, kiedy zostaliśmy podzieleni na drużyny i to nas jeszcze bardziej zjednoczyło. Podsumowując całość, wszystko było super! Nie mogę doczekać się następnych etapów projektu.


Poza tym wszyscy uczestnicy w wolnym czasie grali w koszykówkę, siatkówkę, intelektualną grę „Mafia”, a wieczorem na ognisku smażyli kiełbaski i śpiewali ukraińskie i polskie piosenki.

Także uczestnicy projektu „Szkoła Polonijnych Liderów Lokalnych” pojechali na wycieczkę do Lublina, gdzie zwiedzili siedzibę Fundacji „Między nami”, pomagającej ludziom z osobliwymi potrzebami oraz bezdomnym. Wycieczkę przeprowadziła Marzena Bochenek, która opowiedziała o historii stworzenia tych organizacji. Tutaj każdy mógł wziąć udział w warsztatach ze stworzenia papierowych kwiatów, wyrobów ceramicznych i kartek. Warsztaty przeprowadzili Irena Korycińska, Anna Wybierzyńska i Tomasz Caban.

Potem żytomierzanom zaproponowano wziąć udział w grze terenowej, żeby lepiej poznać historię Lublina, porozmawiać z mieszkańcami miasta. Wieczorem uczestnicy zobaczyli akcję „Pożar Lublina” z okazji 296. rocznicy uratowania miasta od spalenia się. Pod czas tej akcji odbyła się procesja z zapalonymi pochodniami oraz występy artystów, którzy opowiedzieli dawne legendy związane z historią Lublina.


Tekst – Alina Dębicka
tłumaczenie – Irena Zagładźko













































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz