II Międzynarodowy festiwal „Muzyka Chopina prosto nieba” odbywał się 13-14 czerwca na terytorium historyczno-kulturalnego zakładu „Zamek-muzeum Radomyśl”.
Na wysepce, która znajduje się na terytorium Zamku, została skonstruowana improwizowana scena-namiot w którą postawiono fortepian. Prawdziwą chopinoterapię w ciągu dwóch dni słuchaczom darowali ukraińscy i polscy muzycy: laureat międzynarodowych i narodowych polskich fortepianowych konkursów Jacek Kortus, solistka Nacjonalnej filharmonii Ukrainy Inna Poroszyna, ukraińska klasyczna pianistka Tetiana Szafran oraz inni. Wśród najmłodszych pianistów byli obecni Włodzimierz Maksymczuk i 8-letni Anton Labik-Proniuk. Czytaj więcej>>>
Według słów inicjatora festiwalu, założycielki „Zamku-muzeum Radomysl” Olgi Bohomolec, tegoroczną osobliwością było to, że wszystkie fundusze od sprzedaży biletów zostaną przekazane na potrzeby rodzin poległych pod czas Rewolucji Gogności oraz działań wojskowych na wschodzie Ukrainy.
„Pomysł stworzenia Festiwalu zrodził się u mnie blisko 15 lat temu, pod czas mojego pobytu w Warszawie. Tam w parku na wolnym powietrzu odbywał się dokładnie taki sam festiwal. Sprawił na mnie niesamowite wrażenie. W ciągu 15 lat marzyłam założyć i odrodzić, zrobić identyczny festiwal na Ukrainie, żeby mieć możliwość rozkoszować się muzyką wielkiego kompozytora, siedząc prosto nieba”, - opowiedziała Olga Bohomolec i podziękowała licznym gościom festiwalu oraz wszystkim tym, kto w tej chwili broni spokojnego nieba nad Ukrainą i daje możliwość słuchania przecudownej muzyki w Radomyślu.
Na pytanie „Czym dla Pana jest muzyka Chopina?” pianista z Polski Jacek Kortus powiedział, że dla niego to jest równoważne pytaniu „czym jest wiara w Boga”.
Goście festiwalu mieli możliwość zwiedzić Muzeum ukraińskiej ikony domowej, który znajduje się w „Zamku – muzeum Radomysl”. W tym muzeum znajduje się ponad 5 tyś. unikalnych ikon, zebranych ze wszystkich zakątków Ukrainy oraz przedmioty dawnego ukraińskiego życia codziennego z drewna i wierzby, łódzi kozackie etc. Oprócz tego przebywając w radomyślskiej papierni każdy zwiedzający miał okazję zobaczyć w jaki sposób i z czego dokładnie nasi przodkowie produkowali papier.
Festiwal muzyczny został zorganizowany przy wsparciu Ambasady RP na Ukrainie, Instytutu Polskiego w Kijowie oraz fimy «YAMAHA». Organizatorzy planują przeprowadzać go corocznie.
Tekst – Alina Dembicka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz