niedziela, 31 maja 2015

Gra „Mafia” – uczenie się języka polskiego na wesoło

Prawie każdy przynajmniej raz w swoim życiu uczył się języka obcego. Podczas nauki często powstaje problem – jak przełamać się i zacząć mówić w tym języku? W jaki sposób podołać w sobie tę barierę językową i poprostu zacząć komunikować się z innymi? Istnieje wiele metod językowych, ale najgłówniejszą zasadą jest to, że po prostu trzeba przestać się bać nieprawidłowej wymowy i zacząć mówić.

Szkoła Wiedzy o Polsce zaproponowała swoim uczniom wziąć udział w polskiej wersji gry „Mafia”. „Mafia” to gra, trenująca umysł, która zawsze cieszyła się popularnością  wśród młodzieży. Czytaj więcej>>>

Treść gry jest następująca – istnieje gdzieś miasteczko, w którym mieszkają szczęśliwi beztroscy ludzie. Pewnego razu w miasteczku zjawia się mafia i po kryjomu rozpoczyna zabijać mieszkańców! Ludzie postanowiają, że sami muszą odnaleźć członków gangów i przywrócić swojemu miastu błogi spokój. Ale.... Nikt nie wie kto jest mafią. Więc są podejrzewani wszyscy! Każdy może być oskarżony, więc każdy musi się bronić! Jeżeli nie będziesz się bronić – zostaniesz zabity! Pomóc może tylko dzielny komisarz policji, który pracuje pod przykryciem i ściga niebezpiecznych zbirów.


Każdy z uczestników drogą losowania dostaje swoją rolę. W zależności od ilości osób, mafią mogą być na przykład trzy osoby. Każdy z uczestników wymyśla sobie kim on będzie w tym mieście, jaki będzie mieć zawód, zainteresowania, rodzinę etc.  Rodzynką gry jest to, że każdy z uczestników mówi! Mówi po polsku! I musi mówić jak najwięcej inaczej zostanie zabity.

„Mafia” w Żytomierzu „gościła” przez trzy godziny. Rozmawiali po polsku wszyscy, nawet ci, którzy uczą się polskiego dopiero przez miesiąc. To była prawdziła nauka na wesoło. Wybuchom śmiechu nie było końca. Faworytem gry była fraza „ W wolne chwile lubię haftować krzyżakiem.”


- Ta gra – to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Bardzo lubię i chętnie gram w tą grę osobiście, a tym razem to była świetna okazja poćwiczyć język polski. Pomysł okazał się wspaniały. Otrzymałam od gry dużo pozytywnych wrażeń – z zachwytem wyrażała swoje emocje Anna Arabska, uczestniczka gry.
- To była bardzo ciekawa gra, - z uśmiechem na buzi podzielił się wrażeniami najmłodszy uczestnik gry Andrzej Kroszko, 12 lat – Było bardzo wesoło. Uczestnicy wymyślali bardzo ciekawych bohaterów.

Bardzo zachęcam wszystkich uczących się języka polskiego i nie tylko do następnej edycji gry inaczej..... Mafia Cię znajdzie!


Irena Zagładźko, 
Dyrektor Szkoły Wiedzy o Polsce przy ZSzP












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz