środa, 4 czerwca 2014

Niech żyją wakacje!

Nauka przez zabawę. Na ostatniej w tym roku lekcji w Szkole wiedzy o Polsce w Żytomierzu dzieci uczyły się języka polskiego, robiąc pyszne kanapki.
4 czerwca dzieci ze Szkoły wiedzy o Polsce w Żytomierzu, działającej przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej, spotkały się po raz ostatni przed przerwą wakacyjną, by powiedzieć sobie do widzenia i wziąć udział w niezwykłej lekcji. Niezwykłej dlatego, że była to nauka języka polskiego poprzez przygotowanie smacznych kanapek. Czytaj więcej>>>
Mali uczniowie smarowali masłem i pasztetem chleb, a następnie dekorowali go rozmaitymi składnikami: białym serem, pomidorami, marchewką czy ogórkami. W ten sposób powstawały kanapkowe zwierzęta. Bystre oko mogło rozpoznać świnki, koty, a nawet króliki. Najciekawsze z punktu widzenia dzieci było to, że robiły te kanapki samodzielnie, według własnej fantazji. Była też kanapka – flaga Polski. Podczas jej przygotowywania pani Ania opowiadała o tym, jakie znaczenie mają barwy polskiej flagi, a dzieci wybierały wśród warzyw te o białym i czerwonym kolorze.

Mówiono także o zasadach zdrowego odżywiania i przygotowywania dobrych i zdrowych posiłków. Po ciężkiej, ale jakże ciekawej pracy uczniowie z zadowoleniem zjedli swoje małe dzieła sztuki. Zabawa była super. Na zakończenie dzieci nauczyły się wakacyjnej piosenki i, wracając do domu, śpiewały: „Będziemy się bawili od samiutkiego ranka” i „Gorące złote słońce na czarno nas opali”.
Zjednoczenie Szlachty Polskiej zdecydowało się uruchomić bezpłatną Szkołę wiedzy o Polsce jako odpowiedź na ciągły wzrost zainteresowania wiedzą o kraju przodków, w tym jego językiem, wśród mieszkańców Żytomierza. Szkoła ruszyła na początku roku akademickiego. W zajęciach brały udział dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Lekcje były niezwykle oryginalne, dlatego uczniowie nie mieli czasu na nudę. 

Zapytani o to, co im się najbardziej podobało na zajęciach, odpowiadali: „Ja lubię śpiewać polskie piosenki, których nas nauczyła nasza nauczycielka pani
Anna. Moja ulubiona to «Klaszczmy w dłonie»”, „Rysowanie różnych zwierząt i ptaków, które przynosiliśmy do klasy”, „Granie w grę «Zgadnij, kto» i «Zimno – gorąco», to chyba najbardziej ruchliwa zabawa”.
Dzieci dowiadywały się o polskich tradycjach i zwyczajach poprzez naukę piosenek, rysowanie i czytanie polskich legend. Dzięki temu w naturalny sposób poznawały ważne wydarzeniach z dziejów kraju przodków.


Życzymy naszym młodym uczniom wesołych wakacji i tego, byśmy się wszyscy spotkali w następnym roku szkolnym.
Ania Denysiewicz

Gazeta "Słowo Polskie"

Portal "Słowo Polskie"

Portal Edukator







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz