środa, 11 grudnia 2013

Wieczór Wigilijny w Zjednoczeniu Szlachty Polskiej

18 grudnia w pięknie ozdobionej sali, wokół stołu wigilijnego, w bardzo przyjemnej i ciepłej atmosferze, zebrali się członkowie Zjednoczenia Szlachty Polskiej... Jak jedna wielka rodzina, wśród której aktywiści organizacji, uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce: dzieci, którzy uczą się polskiego, ich rodzicy, młodzież, dorośli i osoby starsze. Wszyscy, pragnący odzyskać tożsamość narodową i lepiej zapoznać się z językiem, kulturą i tradycjami swoich przodków. Czytaj więcej>>>
Nie ma na świecie drugiego takiego narodu, który świętuje Wigilię Bożego Narodzenia tak uroczyście, jak Polacy. To najpiękniejszy i najmilszy sercu wieczór roku. Wieczór wzajemnego zbliżenia i przebaczenia. Czas zadumy i refleksji. Zgodnie z tradycją wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. 

Uroczystość rozpoczęła się z czytania Piśma Świętego i przywitania prezesa Zjednoczenia Szlachty Polskiej Natalii Kosteckiej-Iszczuk, która powiedziała publiczności o polskich tradycjach świętowania Wigilii Bożego Narodzenia. Podziękowała nauczycielom Szkoły Wiedzy o Polsce za prace na rzecz ożywienia tożsamości Polaków mieszkających na Żytomierszczyźnie. Pogratulowała obecnych ze swiętami i prezentowała wszystkim malutkie podarunki wigilijne - nauczycielom szopki a uczniom kartki z personalnymi życzeniami bożonarodzeniowymi.

Kapelan Polakow Żytomierszczyzny Jaroslaw Giżycki wygłosił przepiękny krótki wykład na temat tradycyjnych obchodów Wigili w Polsce. Mówił o atmosferze tego wspaniałego święta, o przeżywaniu Słowa Bożego w oczekiwaniu cuda narodzenia Jezusa Chrystusa - Zbawiciela świata, który uczy przebaczać i być otwartymi na miłość Boga, który może zmienic nasze serce i życie. Mówił o Dobrej Nowinie i nadziei dla wszystkich ludzi na ziemi. Po ciekawej opowieści zaprosił uczestników do łamania opłatku i składania wzajemnych życzeń i przeprosin.

Następnie przystąpili do stołu wigilijnego, na którym było więcej niż 12 bardzo smacznych tradycyjnych polskich dań wigilijnych, przygotowanych w rodzinach obecnych na świętowaniu tego cudownego wieczoru. Głośnie czytali życzenia i złote myśli o miłości na personalnych karteczkach otrzymanych w dar od prezesa organizacji. Wszyscy obecni także wzięli udział w teatralizacji bajki w której dobro zwyciężyło zło.

Śpiewaniu kolęd nie było końca... Akompaniował mistrzowską grą na gitarze ks. Jarosław Giżycki, który bez żadnego wątpienia był duszą tego swiętego wieczoru... "Dziś w Betlejem", "Cicha noc", "Wśród nocnej ciszy", "Gloria", "Wesołą nowinę", "Lulajże, Jezuniu", "Przybieżeli do Betlejem"... Nie jest możliwym wymienić  wszystkie, bo takej iłości kolęd jak tego wieczoru jeszcze nigdy nie śpiewali...  Śpiewali do późna, ze szczerą niemal dziecięcą radością... 

Cudowna i ciepła atmosfera Wigilii Bożego Narodzenia będzie niezapomnianą dla uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce. To była dobra możliwość być razem, dzielić się radoscią z okazji nadchodzących Świąt Bożonarodzeniowych. Spodziewamy się, że wiedza nabyta w czasie tej uroczystości, przyczyni się do przebudzenia przepięknej tradycji w rodzinach wszystkich uczestników tego wspaniałego świętowania.

Musimy pamiętać tradycje swoich przodków, bo naród, który traci pamięć jest skazanym na zapomnienie. Propagowanie szacunku do obyczajów narodowych – powinne stać się atrybutem wychowania świadomego i dumnego z pochodzenia obywatela. Obywatela, który będzie wspierał idei tolerancyjnego społeczeństwa europejskiego. Społeczeństwa pozbawionego psychologii zniewolenia, nietolerancji i nienawiści.
Włodzimierz Iszczuk

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz