środa, 16 października 2013

Przy ZSP działa "Szkoła wiedzy o Polsce"

Biorąc pod uwagę wzrost zainteresowania wiedzą o Polsce, w tym i językiem polskim, wśród żytomierzan polskiego pochodzenia, zdecydowano otworzyć na początku roku akademickiego bezpłatną "Szkołę wiedzy o Polsce" przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej.

Taką decyzję było podjęto przez prezesa organizacji Natalię Kostecką-Iszczuk, ponieważ, odrodzenie tożsamości i pamięci narodowej wśród Polaków mieszkających na Żytomierszczyźnie jest jednym z głównych zadań statutowych ZSP.  W dodatku, wielu członków organizacji pragną udoskonalić wiedzę o języku i tradycjach swoich  przodków. W związku z tym, wraz z językiem polskim uczniowie szkółki sobotnio-niedzielnej poznają podstawowe informacje o polskiej historii, kulturze i tradycjach narodowych. Czytaj więcej>>>

Nauczanie prowadzą kwalifikowane nauczyciele (członkowie Zjednoczenia Szlachty Polskiej): Irena Zagladko absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Historii); Anna Denysiewicz absolwentka Uniwersytetu Iwana Franki i Szkoły nauczania interaktywnego dla nauczycieli według programu specjalnego kursu: „Aktualne problemy w nauczaniu języka polskiego w szkołach Ukrainy.

Szkóła bedzie prowadziła lekcje 2 razy w tygodniu po 1,5 godziny dla każdej grupy, uczniowie których uczą się gramatyki polskiej, hisorii i literatury, poznają bliżej historię i tryb życia Polaków Żytomierszczyzny.


Nauczanie będzie organizowane w sposób kreatywny, oprócz wykładów studentam będą demonstrowano filmy o polskiej historii, kulturze, sztuce i tradycjach narodowych. Także organizacja będzie szukać możliwości dla organizacji wycieczek po mięscam związanym z historią Polaków na Kijowszczyźnie, Podolu, Wołyniu i Galicji Wschodniej. Również Zjednoczenie Szlachty Polskiej postara się zorganizować dla wszystkich chętnych uczniów szkółki wyjazdy do Polski dla zapoznania z historią i nowoczesnym życiem kraju swoich przodków.

Celem danego proektu jest doniesienie do młodzierzy pochodzenia polskiego obwodu żytomierskiego  języka, historii, literatury, obyczajów i tradycji polskich. Chcemy  aby nasza młodziez wiedziała do jakiego wielkiego narodu ona należy. Pragniemy całym sercem odrodzić w naszej młodzieży duch i tradycje naszych wspólnych polskich przodków. Bo jesteśmy Polakami i jesteśmy dumni z tego!





 


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz