niedziela, 27 października 2013

Dbamy o grobach naszych rodaków (wideo)

Zjednoczenie Szlachty Polskiej przez kilka lat opiekuję się nad grobami na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu. Dzień 26 października 2013 roku nie był wyjątkiem, uczniowie "Szkoły wiedzy o Polsce" przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej na Żytomirszczyźnie na czele z aktywnym członkiem organizacji (nauczycielką jezyka, kultury i historii polskiej) Ireną Zagladko  wzięli udział w sprzątaniu Cmentarzu Polskiego, zorganizowanym przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie, w celu przygotowania polskiej nekropolii do święta Wszystkich Świętych. Tego samego dnia cmentarz odwiedzili: Pan Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Krzysztof Świderek, kapelan Polaków Żytomierszczyzny ks. Jarosław Giżycki, delegacja Dolnego Śląska wraz chórem szkoły muzycznej im. Paderewskiego z Sycowa na czele z burmistrzem Sycowa Sławomirem Kapicą oraz burmistrzem Bierutowa Władysławem Kobiałkiem oraz członkowie Związku Polaków Ukrainy. Czytaj więcej>>>


Listopad 2012 r.

Pielęgnujemy pamięć o naszych przodkach i czujemy się odpowiedzialni za groby Polaków. Cmentarz Polski w Żytomierzu, założony w ostatnich latach XVIII wieku, jest  najpiękniejszą polską, kresową nekropolią, po Łyczakowie i Rossie.

W ciągu ponad 200-letniej historii pogrzebano na nią tysiące naszych rodaków. Tu spoczywa kwiat  wołyńskiego ziemiaństwa, duchowieństwa, szlachty i arystokracji, naukowców i społeczników.

Listopad 2012 r.
Na cmentarzu spoczywają rodzice Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderewskiego. Wokół XIX-wiecznej, odnowionej dziś pięknie kaplicy św. Stanisława, znajdują się groby wołyńskich duchownych różnej rangi - od seminarzystów i diakonów, po biskupów. Spoczywają tutaj: ks. Karol Antoni Niedziałkowski, biskup łucko-żytomierski, ks. Ludwik Bartłomiej Brynk, biskup sufragan łucki i żytomierski, administrator diecezji kamienieckiej, ks. kan. Faustyn Lisicki, proboszcz żytomierski, ks. Aleksander Samosenko i in. Jedną z najtragiczniejszych, a mało znanych postaci jest ks. Andrzej Fedukowicz - proboszcz żytomierskiej katedry, który torturowany i złamany przez czekistów, podpisał dokument, że jest watykańskim szpiegiem, a po opuszczeniu katowni podpalił się nad brzegiem Teterewa i zmarł w wyniku poparzeń. Wśród pochowanych na cmentarzu znajduje się liczna grupa wołyńskiego ziemiaństwa i arystokracji: Woroniczowie, Urbanowscy, Czeczelowie, Olizarowie (grób hrabiego Jerzego Olizara zdobi postać pięknego anioła), Działyńscy, Wąsowiczowie oraz inne. 

26.10.2013 r.

26.10.2013 r.
26.10.2013 r.
26.10.2013 r.
26.10.2013 r.
26.10.2013 r.
26.10.2013 r.
26.10.2013 r.
Wiosna 2013 r.

Kaplica sw. Stanisława na Cmentarzu Polskim w Żytomierzu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz