wtorek, 1 marca 2011

Książka łączy narody (wideo)

„Związek Szlachty Polskiej” na żytomierszczyznie prezentował serię książek dla biblioteki Żytomierskiej szkoły im. Jrosława Dąbrowskiego. Impreza została zorganizowana 24 lutego 2011 roku. W akcji uczestniczyli również  dyrektor, nauczyciele i uczniowie szkoły. Biblioteka szkoły otrzymała w dar książki polskich klasyków, przetłumaczonych na język ukraiński. W szczególności, książki Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza, Andrzeja Sapkowskiego i Stanisława Lema. Młodsze dzieci otrzymały książki Juliana Tuwima, Grzegorza Kasdepke i Jana Twardowskiego. Czytaj więcej »
Ponadto fundusz biblioteki szkolnej otrzymał doskonale ilustrowany album „Ukraina i Polska: jedność broni przez wieki”, który koncentruje czytelników na polsko-ukraińskich zwycięstwach w obronie Europy. Album niszczy zniekształcony mity i stereotypy o "wrogości wiecznej" i skupia się na braterstwie polskich i ukraińskich żołnierzów. Biblioteka szkolna otrzymała również elektroniczny dodatek do tej książki – CD-kolekcje „Polsko-ukraińskie braterstwo broni”.



Dzieci witaly gości śpiewami i wierszami w języku polskim. Uczniowie i nauczyciele otrzymali także prezenty - pamiątki Związku Szlachty Polskiej. To wszystko wydawało się wzruszająco, niemal jak rodzinnie wydarzenie.


Natala Iszczuk-Kostecka, Prezes Związku Szlachty Polskiej:



Jako Prezes Związku Szlachty Polskiej  - organizacji, w której zgromadzili się głównie potomkowie szlachty polskiej, chcę zwrócić uwagę na taki problem. Wielki wkład szlachty polskiej w rozwój gospodarki, kultury i systemu edukacji na Ukrainie jest niedoceniany.


Prawdziwa historia była zakłócana przez ideologię. Przez wiele lat, szlachta polska była przedmiotem wojny ideologicznej. W rezultacie, w głowach ukraińskich szlachta jest związana ze słowami "najeźdźcy, prześladowcy, pany feudalny”. Taki zniekształcony obraz przeszłości nie odpowiada prawdzie historycznej. W rzeczywistości Szlachta Polska, moim zdaniem, warta takich słów - hojność, odwaga, honor i odpowiedzialność. W mojej opinii, szlachta polska nie była gorsza elit europejskich państw tamtych czasów. Szlachta Polska zrobiła wielki wkład w rozwój kultury, oświaty i architektury naszego kraju.


Chce zwrócić Państwa uwagę na te znane fakty.



Związek Szlachty Polskiej będzie dążyć do upowszechniania prawdy historycznej. Będziemy promować idei pojednania i zrozumienia, tolerancji i konsensusu społecznego. Postanowiliśmy przekazać w darze bibliotece szkolnej album «Ukraina i Polska: jedność broni przez wieki», gdzie uwagę czytelnika skupia się na wspólnych polsko-ukraińskich zwycięstwach w obronie Europy. Książka ta niszczy zniekształcony mity i stereotypy o "wrogości wiecznej " i skupia się na fakty polskiego i ukraińskiego braterstwa w obronie Europy.




Chcemy, aby dzieci poznali prawdę o historii stosunków polsko-ukraińskich, aby młodzież miała dostęp do alternatywnych informacji. Dostęp do uniwersalnych wartości chrześcijańskich i ideałów europejskiej tolerancji. Przecież żyjemy w wyjątkowym regionie Europy. Tutaj krzyżują się różne religie, kultury i cywilizacje. Ta ziemia powinna być przykładem tolerancji i harmonii między grupami etnicznymi. Musimy zniszczyć wszystkie przeszkody i barykady, które dzielą Polaków i Ukraińców. Wszyscy razem, całą wspólnotę. Niech zniekształcony stereotypy z przeszłości pozostają w muzeum historycznych kłamstw i manipulacji. Wspólna przeszłość łączy Polaków i Ukraińców. Musimy podjąć w przyszłości najlepsze, co było między dwoma narodami w przeszłości. Ponieważ przyszłość narodów polskiego i ukraińskiego - we wspólnym europejskim domu.

Artykuł w "Gazecie Polskiej" (w języku ukraińskim)

N2011_0342

Impreza "Książka łączy narody" na 3:30 min. programu "Jestem Polakiem"








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz