czwartek, 18 lutego 2016

Z inicjatywy Zjednoczenia Szlachty Polskiej w Żytomierzu pojawi się ulica im. Lecha Kaczyńskiego

Na wniosek stowarzyszenia zrzeszającego potomków szlachty polskiej w historycznej stolicy Wołynia Wschodniego w samym centrum Żytomierza zjawi się ulica nazwana na cześć wybitnego męża stanu Polski Lecha Kaczyńskiego.

Po raz pierwszy z takim pomysłem organizacja wystąpiła pięć lat temu, w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 12 kwietnia 2011 r. złożyliśmy wniosek do miejscowego samorządu z propozycją nadać jednej z ulic Żytomierza imię Śp. Lecha Kaczyńskigo. Niestety ówczesne prorosyjskie władze nie podtrzymały naszej propozycji. Czytaj więcej>>>

Po przyjęciu przez ukraiński parlament ustawy dekomunizacyjnej, która przewiduje także zmianę nazw miejscowości i ulic, upamiętniających działaczy komunistycznych, pojawiła się druga wspaniała okazja by oddać hołd śp. Prezydentowi RP, z której Zjednoczenie Szlachty Poskiej na Żytomierszczyźnie chętnie się skorzystało. Drugi wniosek został złożony przez ZSP 2 lutego 2016 roku.

Po kilku konsultacjach i dyskusjach prezesa ZSzP Natalii Kosteckiej Iszczuk i redaktora kwartalnika "Głos Polonii" Włodzimierza Iszczuka z Prezydentem Miasta Sergijem Suchomłynom i szefostwem komisji z nazewnictwa przy Żytomierskiej Radzie Miasta, władze miasta chętnie poparły inicjatywę Zjednoczenia Szlacnty Polskiej. Co więcej, Prezydent Miasta Sergij Suchomłyn zaproponował jedną z najlepszych ulic w samym centrum miasta. W rezultacie dialogu udało się też znaleźć poparcie dla idei uhonorowania Lecha Kaczyńskiego wśród wszystkich organizacji ukraińskich, w tym prawicowych.

Jesteśmy również bardzo wdzięczni Polakom i polskim stowarzyszeniom, którzy tym razem poparli naszą inicjatywę.

Imię Lecha Kaczyńskiego zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta ma otrzymać ulica im. Iwana Czerniachowskiego, radzieckiego dowódcy wojskowego, który obarczany jest odpowiedzialnością za likwidację AK na Wileńszczyźnie.

Decyzja Prezydenta Miasta

Media:
Kurier Galicyjski / Kurier Wileński / Kresy24.pl / Słowo Polskie / Studio Wschód / Kresy.wm.pl / L24.lt

Nasza kondolencja na Stronie Senatu (2010 r.)


Wniosek 2011 r.
Wniosek 2016

Decyzja Prezydenta Miasta (spis ulic)
Żytomierz, ul. Lecha Kaczyńskiego (czerwona) w samym centrum miasta


Na tym zdjęciu widoczna ulica Lecha Kaczyńskiego w Żytomierzu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz