czwartek, 8 października 2015

W Żytomierzu uczczono pamięć Sojuszu Orła z Tryzubem

Na fasadzie kina „Ukraina” w centrum Żytomierza została uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca sojusz militarny, który przeszedł do historii pod nazwą „pakt Piłsudski-Petlura”. Stało się to możliwe dzięki staraniom i pomocy finansowej Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie. W foyer kina umieszczono też płaskorzeźbę z brązu, przedstawiającą Józefa Piłsudskiego. Inicjatorem i fundatorem reliefu jest Fundacja Wolność i Demokracja. Czytaj więcej>>>

Otwierając uroczystość, prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej Natalia Kostecka-Iszczuk zaznaczyła, że Polska była jedynym państwem, które udzieliło Ukrainie wsparcia militarnego. „95 lat temu Ukraina, tak jak dziś, stała się obiektem agresji ze strony Rosji. W tym trudnym czasie Polska, dzięki Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, była jedynym państwem na świecie, które udzieliło młodej Ukraińskiej Republice Ludowej wsparcia militarnego. »Za waszą i naszą wolność!« – pod tym hasłem Ukraińcy i Polacy ramię w ramię bronili niepodległość swoich państw. Odsłaniając tablicę pamiątkową, poswięconą militarnemu sojuszu Piłsudskiego i Petlury, chcemy przypomnieć mieszkańcom Żytomierza o tym, kto jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy. To Polska” - stwierdziła pani prezes.


W uroczystości wzięli udział goście honorowi: przedstawiciel Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie Karol Jazowski, konsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Wojciech Mrozowski, profesor Uniwersytetu Lwowskiego Bohdan Hudź, prezes Związku Polaków na Ukrainie Antoni Stefanowicz. Publicysta Jurij Rudnicki z Kijowa odczytał list powitalny w imieniu Fundacji Wolność i Demokracja.

Przedstawiciel Ambasady  RP w Kijowie Karol Jazowski w imieniu Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie Pana Henryka Litwina przekazał najserdeczniejsze życzenia wszystkim obecnym na uroczystości: „Odsłonięcie tablic pamiątkowych, odsłonięcie wystawy poswięconej 95. rocznice sojuszu zawartego pomiędzy Polską a Ukraińską Republiką Ludową - to doskonała okazja aby zgromadzić się właśnie tu, w centrum Żytomierza. Szczególnie ciesze mnie, że obecna na tej uroczystości jest ukraińska młodzież. To właśnie młodym ludziom przedewszystkim w trudnych chwilach dla Ukrainy powinniśmy pokazywać te momenty wspólnej historii. Ta przeszłość jest bardzo ważna dla obecnej teraznieszości, dla sojuszu Polski i Ukrainy” - zaznaczył dyplomata.


Konsul Wojciech Mrozowski z Winnicy podziękował pani prezes Natalii Kosteckiej-Iszczuk za tytaniczną pracę, którą włożyła w to, aby doprowadzić do odsłonięcia tablicy poświęconej Sojuszowi Polsko-Ukraińskiemu. „To jest bardzo ważne, że są wśród przedstawicieli społeczności polskiej są osoby, przedstawicele pozarządowych organizacji, którzy pamiętają o naszej wspólnej historii, o naszej przeszłości. Polska i Ukraina mogą razem iść do przyszłej wspólnej Europy, do naszego lepszego dnia jutrzejszego, do lepszego losu naszych dzieći” - podkreślił.


W trakcie uroczystości odbyło się odsłonięcie wystawy "Za waszą i naszą wolność" oraz prezentacja filmu „Trudne braterstwo” – o genezie sojuszu polsko-ukraińskiego. Film przedstawił jeden z jego współtwórców prof. Bohdan Hudź. W uroczystościach uczestniczyły kilkuset studentów oraz aktywiści polskich organizacji z Żytomierza.


Włodzimierz Iszczuk, 
Polskie Centrum Medialne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz