Drugi etap składał się z kilku części, podczas których uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Każda z tych grup proponowała swoje pomysły dla projektów. Wśród których były projekty ukierunkowane na naukę języka polskiego i kultury, na sport oraz projekty społeczno-socjalne związane z pracą z dziećmi o szczególnych potrzebach oraz problemem bezdomnych psów. Czytaj więcej>>>
Trener z „Fundacji Sempre a Frente” Mateusz Małyska opowiedział o treśc i i o etapach realizacji projektu , pomógł przeprowadzić badanie SWOT ( słabych i mocnych stron) każdego z projektów, prawidłowo wyznaczyć grupę docelową i td.. Również o frandraisingu ,o jego źródłach i o zasadach współpracy z mediami, wolontariuszami, i o otwartym dialogu i o umiejętności reprezentacji siebie mówiła przedstawicielka organizacji „Fundacja HerStory” Katarzyna Zabratańska.
O mozliwościach programów za pomocą których można robić prezentacje,desing plakatów, zręcznie archiwować i wymieniać się informacją, planować różne zadania w grupach – opowiedziała Lena Bielska, przedstawicielka organizacji „Fudacja HerStory”.
Oprócz uczenia się i treningów, uczestnikom była zorganizowana wycieczka do Kazimierza Dolnego, który znajduje się nad brzegiem Wisły. W tym mieście żytomierzanie zwiedzili Górę Trzech Krzyży z widokiem na staremiasto, wieżę, ruiny XVI wiecznego zamku, odwiedzili piekarnię, w której pieką pierniki w kształcie koguta , który jest symbolem miasta.
„Udział w "Szkole Polonijnych Liderów Lokalnych" jest dla mnie bardzo ważnym wydarzeniem w moim życiu i w działalości naszej organizacji – opowiada Iryna Jacyk doktorantka filozofii, przedstawicielka organizacji „Młodzieżowa Fundacja Europejskich Inicjatyw” w Żytomierzu – Przecież metodyki wykorzystywane przez naszych trenerów są bardzo innowacyjne dla współczesnej edukacyjnej przestrzeni Ukrainy. One są rzeczywiście europejskie! Obecnie, kiedy przeprowadza się reformy w oświacie, dużo mówi się o formalnej, nieformalnej i informalnej edukacji, dlatego jestem bardzo szczęśliwa, że miałam możliwość poznać te wszystkie ukierunkowania na treningach z polskimi kolegami i odczuć przewagi takich metod”.
„Drugi etap był dlamnie bardziej konkretny, profesjonalny –przyznał Andrzej –Przecież powinniśmy złączyć swoje myśli i zgenerować swój pomysł, kóry chcemy zrealizować w Żytomierzu. Powiem szczerze, jest to bardzo trudno wymyślić coś bardzo atrakcyjne i naprawdę potrzebne. Po czym pracowaliśmy nad tym , żeby nasz ten pomysł przekształcić w projekt”.
Jeszcze jedna uczestniczka projektu, przedstawicielka organizacji „Polski centrum nauki i edukacji” w Żytomierzu Iryna Kowal skomentowała uczestnctwo w projekcie tak: „Osobiście dla mnie było to niesamowite przeżycie, ponieważ miałam możliwość otrzymać ogromne doznanie nie tylko od naszych nauczycieli, ale wogóle od ludzi, z którymi współpracowałam podczas projektu. Mam nadzieję, że w przyszłości nadal będę współpracowac z organizacją, która zorganizowała ten projekt”.
Niezadługo zacznie się trzeci etap „Szkoły Polonijnych Liderów Lokalnych”, który odbędzie się w ciągu sierpnia-września 2015 roku. Podczas którego młodzi liderzy z Żytomierza, będą mieli praktyki w pozarządowych organizacjach w Lublinie, po czym wiosną zrealizują już własne projekty w Żytomierzu.
Przypomnijmy, że podczas pierwszego etapu projektu żytomierzanie w Polsce poznali tajemnice liderstwa i sukcesywnej pracy w grupach.
Autor Alina Dębicka,
tłum. Wiktoria Weselska (Galicka)
tłum. Wiktoria Weselska (Galicka)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz