poniedziałek, 27 lipca 2015

Młodzi Polacy z Żytomierza po raz drugi odwiedzili Polskę, żeby nauczyć się podstaw fundraisingu

Osiemnaście młodych Polaków z Żytomierszczyzny wzięli udział w Drugim etapie projektu „Szkoła Polonijnych Liderów Lokalnych”, który odbywał się w Polsce od 29 czerwca do 6 lipca 2015 roku. Organizatorem projektu wystąpiła Fundacja „Sempre a Frente” przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski. Współorganizatorem był ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej” z Żytomierza.

Drugi etap składał się z kilku części, podczas których uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Każda z tych grup proponowała swoje pomysły dla projektów. Wśród  których były projekty ukierunkowane na naukę języka polskiego i kultury, na sport oraz projekty społeczno-socjalne związane z pracą z dziećmi o szczególnych potrzebach oraz problemem bezdomnych psów. Czytaj więcej>>>

Trener z „Fundacji  Sempre a Frente” Mateusz Małyska  opowiedział o treśc i  i o etapach realizacji projektu ,  pomógł przeprowadzić  badanie SWOT ( słabych  i mocnych stron) każdego z projektów,  prawidłowo wyznaczyć grupę docelową i td..  Również  o frandraisingu ,o  jego źródłach i o zasadach współpracy z mediami, wolontariuszami, i  o otwartym dialogu i o umiejętności reprezentacji siebie  mówiła  przedstawicielka organizacji „Fundacja HerStory” Katarzyna Zabratańska.

O mozliwościach programów za pomocą których można robić prezentacje,desing  plakatów, zręcznie archiwować i wymieniać się informacją,  planować różne zadania w grupach – opowiedziała Lena Bielska, przedstawicielka organizacji „Fudacja HerStory”.

Oprócz uczenia się i treningów, uczestnikom była zorganizowana wycieczka do Kazimierza Dolnego, który znajduje się nad brzegiem  Wisły. W tym mieście żytomierzanie zwiedzili Górę Trzech Krzyży z widokiem na staremiasto, wieżę,  ruiny XVI wiecznego zamku,  odwiedzili piekarnię, w której pieką pierniki w kształcie koguta , który jest symbolem miasta.

Swoimi wrażeniami z udziału w II etapie pojektu podzielili się jego uczestnicy:

Udział w "Szkole Polonijnych Liderów Lokalnych"  jest dla mnie bardzo ważnym wydarzeniem w moim życiu i w działalości naszej organizacji –  opowiada Iryna Jacyk doktorantka filozofii, przedstawicielka  organizacji „Młodzieżowa Fundacja Europejskich Inicjatyw” w Żytomierzu – Przecież metodyki wykorzystywane przez naszych trenerów są bardzo innowacyjne  dla współczesnej edukacyjnej przestrzeni  Ukrainy. One są rzeczywiście europejskie! Obecnie, kiedy przeprowadza  się reformy w oświacie, dużo mówi się o formalnej, nieformalnej i informalnej edukacji, dlatego jestem bardzo szczęśliwa, że miałam możliwość poznać  te wszystkie ukierunkowania na treningach z polskimi kolegami i odczuć przewagi  takich metod”.

Członek ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej” Andrzej Szmidt jest przekonany, że wszystkie osiągnięcia i nawyki  otrzymane podczas tego projektu  będzie można wykorzystać i poza projektem. Umiejętność prezentacji, zaciekawienie i realizacja własnego pomysłu – to są mocne strony każdego człowieka.

Drugi etap był dlamnie bardziej konkretny, profesjonalny przyznał Andrzej Przecież powinniśmy złączyć swoje myśli i zgenerować swój pomysł, kóry chcemy zrealizować w Żytomierzu.  Powiem szczerze, jest to bardzo trudno wymyślić coś bardzo atrakcyjne i naprawdę potrzebne. Po czym pracowaliśmy nad tym , żeby nasz ten  pomysł przekształcić w projekt”.


Jeszcze jedna uczestniczka projektu, przedstawicielka  organizacji „Polski centrum nauki i edukacji” w Żytomierzu Iryna Kowal skomentowała uczestnctwo w projekcie tak: „Osobiście dla mnie  było to niesamowite przeżycie, ponieważ miałam możliwość otrzymać ogromne doznanie nie tylko od naszych nauczycieli, ale wogóle od ludzi, z którymi współpracowałam podczas projektu. Mam nadzieję, że w przyszłości nadal będę współpracowac z organizacją, która zorganizowała ten projekt”.


Niezadługo zacznie się trzeci etap „Szkoły Polonijnych Liderów Lokalnych”, który odbędzie się w ciągu sierpnia-września 2015 roku. Podczas którego młodzi liderzy z Żytomierza, będą mieli praktyki w pozarządowych organizacjach w Lublinie, po czym  wiosną  zrealizują już własne projekty w Żytomierzu.

Przypomnijmy, że podczas pierwszego etapu projektu żytomierzanie w Polsce poznali tajemnice liderstwa i sukcesywnej pracy w grupach.
Autor Alina Dębicka, 
tłum. Wiktoria Weselska (Galicka)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz