Powered by
Issuu
Publish for Free
wtorek, 12 sierpnia 2014
piątek, 8 sierpnia 2014
Śladami przeszłości na Kresach
3 sierpnia Zjednoczenie Szlachty Polskiej odbyło kolejną wycieczkę, podążając tropami przodków. Tym razem został zwiedzony Dendropark Aleksandria.
Park nazwano na cześć Aleksandry Branickiej (Engelgart) małżonki Franciszka Ksawerego Branickiego i siostrzenicy księcia Grzegorza Potiomkina. Hetman koronny Franciszek Branicki był przeciwnikiem reform Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 Maja, współtwórcą konfederacji targowickiej, jego nazwisko stało się synonimem zdrajcy. Jako właściciel ogromnych dóbr na Ukrainie był jednym z najpotężniejszych magnatów polskich. Rezydował w Białej Cerkwi pod Kijowem, gdzie spędził ostatnie lata życia, porzuciwszy służbę państwową i wojskową.
Pani Aleksandra Engelgard-Branicka wyrosła wśród rozkoszy pałaców i parków Petersburga i Carskiego Sioła, zechciała więc mieć taki sobie „malenki Trianon parkowy” i poprosiła męża, by na budowę olbrzymiego parku przyznał cztery miliony rubli. Czytaj więcej>>>
środa, 6 sierpnia 2014
Korostyszew – historyczne dziedzictwo Olizarów
Członkowie Zjednoczenia Szlachty Polskiej 22 lipca b.r. pojechali z wycieczką do Korostyszewa (28 km od Żytomierza), gdzie zwiedzili miejsca związane z historią i kulturą. O historii miasta i o jego mecenasach, rodzinie Olizarów, opowiedziała nauczycielka języka i kultury polskiej Irena Zagladko.
Wycieczka rozpoczęła się od pomnika słynnego hrabiego, mecenasa Gustawa Olizara. Włoscy mistrzowie od kamienia przyjechali do Korostyszewa w latach 50-ch XIX w. na zaproszenie gospodarza rezydencji. Na pamiątkę zasług i działań dobroczynnych Gustawa Olizara wdzięczni mieszkańcy Korostyszewa wybudowali z granitu ten okazały pomnik. Czytaj więcej>>>
Subskrybuj:
Posty (Atom)