niedziela, 16 listopada 2014

Lekcja patriotyczna w Szkole Wiedzy o Polsce

Uczniowie uczcili Święto Niepodległości Polski specjalnie przygotowaną lekcją.

11 listopada jest dla każdego Polaka ważną datą − synonimem walki o wolność, symbolem miłości do Ojczyzny, wiary i zwycięstwa. To okazja do zamanifestowania postawy patriotycznej. Ta postawa rodzi się już w młodym wieku. Świadectwem tego są uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce działającej przy Żytomierskiej Obwodowej Młodzieżowej Organizacji Publicznej Związek Szlachty Polskiej. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski przygotowali specjalną lekcję.
W tym dniu sala drugoklasistów była wypełniona dziećmi ubranymi na biało-czerwono. Z powagą wysłuchały Mazurka Dąbrowskiego i chętnie uczyły się wierszy patriotycznych. Każdy uczeń wyrecytował słowa „Katechizm polskiego dziecka”, które odsłaniają różne oblicza patriotyzmu i pomagają zastanowić się, co to znaczy oddać życie za ojczyznę. Na lekcji dzieci zrobiły specjalne znaczki − z białym orłem na czerwonym tle, i przypięły je do szkolnych mundurków. Były bardzo dumne z tego, że mają na sobie „znak małego Polaka”. Czytaj więcej>>>

Uczniowie potraktowali lekcję patriotyczną entuzjastycznie – zadawali dużo pytań dotyczących historii, błyskawicznie uczyli się polskich piosenek. Najlepiej wyszła im piosenka „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Dzieci ze Szkoły Wiedzy o Polsce po raz pierwszy wzięły udział w obchodach Święta Niepodległości. Razem z nauczycielką wycinały z papieru białe i czerwone dłonie, a potem ozdobiły nimi biało-czerwoną flagę, oznaczającą jedność małych Polaków w Żytomierzu. Na zakończenie każde dziecko otrzymało pocztówki o tematyce patriotycznej.

Dzięki takim inicjatywom, jak ta podjęta przez uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce, można mieć nadzieję, że w przyszłości nasi młodzi patrioci zrozumieją znaczenie 11 listopada dla każdego Polaka i będą świętować ten dzień z potrzeby serca, a nie z obowiązku czy przymuszeni przez rodziców. Tę konkretną lekcję na pewno zapamiętają na całe życie i przekażą zdobytą wiedzę starszym i młodszym domownikom.

Anna Denysewicz

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz