wtorek, 18 listopada 2014

My piszemy... po polsku! (wideo)

140 osób, w tym 30 uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce, wzięło udział w dyktandzie „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy...po polsku!", które odbyło się 15 listopada na Politechnice Żytomierskiej.

Dyktando z języka polskiego, poświęcone 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyło się jednocześnie we wszystkich głównych miastach Ukrainy: Lwowie, Czerniowcach, Winnicy, Kijowie, Żytomierzu, Łucku, Chmielnickim, Odessie, Dniepropietrowsku, Charkowie, a także w Drohobyczu, Kowlu, Chersoniu, Krzywym Rogu, Nikopolu, Gródku Podolskim i Kirowogradzie.  Czytaj więcej>>>

W żytomierskim dyktandzie wzięło udział 140 osób, nie tylko mieszkańców miasta, ale także przyjezdnych z różnych miejscowości z całego obwodu. Przeważnie młodzież szkolna i studencka, która skorzystała z okazji, by sprawdzić poziom swojej wiedzy z zakresu znajomości języka polskiego. Najmłodszy uczestnik miał 10 lat, a najstarszy − 54.

Dyktando rozpoczęło się punktualnie o dwunastej w sobotę. Śmiałków, którzy odważyli się zmierzyć z trudnym tekstem (poziom B2), najpierw przywitali organizatorzy. Przedstawili zasady dyktanda i przeczytali skrócony regulamin. Polonista Kazimierz Jaruszewski zaapelował o nieściąganie od sąsiadów.


− Ważny jest nie sam fakt napisania dyktanda, ale forma jego przeprowadzenia. Odszukaliśmy dla uczestników tekst na temat niepodległości RP, polskiej historii − mówi sekretarz zarządu Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski. − Uczestnicy poświęcili swój wolny czas, wolny dzień, uważam, że z korzyścią. 

Według Czyżewskiego język polski jest trudny, lecz ciekawy w nauce. Jego zdaniem takie akcje, jak Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego, sprzyjają usprawnieniu komunikacji językowej oraz przezwyciężeniu słownych barier.


Nie dla wszystkich uczestników dyktando było trudne. Niektórzy powiedzieli po jego zakończeniu, że tekst o „Piłsudskim i Dmowskim” okazał się dość łatwy.
Po sprawdzeniu tekstów organizatorzy ogłosili nazwiska zwycięzców. Mistrzem Języka Polskiego został Mirosław Szynkarenko. Tytuł I Wicemistrza zdobyła Olena Wozniuk, a II Wicemistrza − Daria Sycyńska.

Nagrody i dyplomy wręczyli mistrzom podczas oficjalnej ceremonii Robert Czyżewski oraz Mirosława Starowierowa, koordynator projektu w Żytomierzu, prezes organizacji „Związek Nauczycieli Polskich Żytomierszczyzny”.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy im owocnej pracy w dalszej nauce języka polskiego. Tak trzymać!

Inicjatorem i głównym organizatorem I Ogólnoukraińskiego Dyktanda z Języka Polskiego jest Fundacja Wolność i Demokracja, realizująca projekt „Biało-Czerwone ABC” dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski.


Ania Denysiewicz






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz