poniedziałek, 17 listopada 2014

Szlachetny koncert niepodległości

Koncertem w kościele św. Jana z Dukli polscy mieszkańcy Żytomierza uczcili 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W ramach uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości Żytomierska Młodzieżowa Publiczna Organizacja Związek Szlachty Polskiej zorganizowała 16 listopada w kościele pw. św. Jana z Dukli uroczysty koncert. Do udziału w nim zaprosiła Solistów Polesia oraz Chór Młodzieżowy im. Juliusza Zarębskiego.

Soliści Polesia − zespół założony w 1998 roku w Żytomierzu, laureat III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Słowiańskiej Fortissimo w Charkowie (2006) − zaprezentowali utwory: „Ave Maria”, pieśń Fryderyka Chopina „Lecą liście z drzewa”, polską pieśń ludową „Bywaj dziewczę zdrowe” oraz „Moją Ojczyznę”, autorstwa Artura Oppmana do muzyki Emskiego. Publiczność słuchała ich występu z wielką uwagą. Czytaj więcej>>>


Muzycy, soliści Filharmonii Żytomierskiej, wystąpili w składzie: Natalia Trawkina (fortepian), Paweł Antoniewski (tenor) oraz Mikołaj Nagirniak (baryton). Na zakończenie Paweł Antoniewski przeczytał wiersze swojego autorstwa, za co został nagrodzony gorącymi oklaskami.

Potem na scenę wszedł Chór Młodzieżowy im. Juliusza Zarębskiego. Zaśpiewał pieśni religijne i patriotyczne. Między innymi „Modlitwę o pokój”, „Modlitwę do Bogurodzicy”, a także „Nie opuszczaj nas, Matko”, niezwykle aktualne w dzisiejszej sytuacji na Ukrainie. Urozmaiceniem ich występu było wykonanie w języku ukraińskim utworów ukraińskiego śpiewaka i kompozytora Artema Wedela. 


Chór Młodzieżowy im. Juliusza Zarębskiego pracuje pod kierunkiem Jana Krasowskiego, wspaniałego wychowawcy młodzieży, doskonałego chórmistrza, kompozytora i aranżera. Już od siedemnastu lat zachwyca słuchaczy wielu festiwali w Polsce, Niemczech i na Ukrainie szerokimi możliwościami ludzkiego głosu, jego pięknem, barwą i różnorodnością.

– Na przyjście na koncert do kościoła namówił mnie kolega. Usłyszałem Chór Zarębskiego oraz Solistów Polesia po raz pierwszy. Oba zespoły bardzo mi się spodobały – mówi jeden ze słuchaczy Roman Ilnycki. − Na ogół nie interesuję się muzyką chóralną ani sakralną, ale lubię muzykę klasyczną. Akustyka kościoła sprzyjała wspaniałemu brzmieniu chóru.

Na zakończenie niedzielnego koncertu Chór im. Zarębskiego wykonał „Alleluja” Józefa Świdra i wiązankę patriotyczną „Płynie Wisła, płynie” oraz „Na Wawel, na Wawel”.


Anna Denysiewicz






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz