środa, 24 grudnia 2014

Tradycje wigilijne odradzają się w Żytomierzu (wideo)

20 i 21 grudnia 2014 roku odbyły się wieczerze wigilijne. Najpierw członkowie Zjednoczenia Szlachty Polskiej, a potem uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce dzielili się opłatkiem, jedli tradycyjne potrawy i śpiewali stare polskie kolędy.

Już od trzech lat Zjednoczenie Szlachty Polskiej organizuje spotkania wigilijne dla swoich członków i uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce. W niepowtarzalnej atmosferze przy wspólnym stole kultywują oni polskie zwyczaje. W tym roku Wigilie odbyły się 20 i 21 grudnia. Czytaj więcej>>>




W spotkaniu 20 grudnia uczestniczył ks. Jarosław Olszewski SAC z parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Malowance. Pobłogosławił potrawy i opłatki. Następnie Wiktoria Weselska przeczytała fragment z Ewangelii według św. Łukasza. Po symbolicznym doczekaniu się pierwszej gwiazdki na niebie prezes Zjednoczenia Natalia Iszczuk złożyła wszystkim przybyłym serdeczne życzenia i rozpoczęła dzielenie się opłatkiem. Wielu z obecnych po raz pierwszy doświadczyło tego tradycyjnego polskiego zwyczaju.


Po dłuższej chwili radosnego zamieszania goście zasiedli przy wigilijnym stole. Zanim rozpoczęli wieczerzę wysłuchali opowieści o rodzajach potraw, jakie przygotowuje się na Wigilię, pasterce i innych tradycjach, które towarzyszą temu wieczorowi. Na stole nie zabrakło karpia, kapusty z rybą, pierogów z grzybami. Każdy z gości przyniósł coś ze sobą. Później rozległy się dźwięki znanych polskich kolęd: „Wśród nocnej ciszy”, „Cicha noc” i innych, śpiewanych z dziada pradziada także w Żytomierzu. „Dzisiaj w Betlejem” dzieci z szkoły polskiej ubarwiły aranżacją ruchową. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek spotkanie wigilijne dobiegło końca.


− Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas spotkań, składania życzeń i podziękowań Bogu za miniony rok. To okres, kiedy najmocniej odczuwamy związek z naszymi polskimi tradycjami − mówi Irena Zagładźko, dyrektor Szkoły Wiedzy o Polsce. − Uważam, że dzisiaj udało nam się zorganizować bardzo uroczyste, radosne i podniosłe święto. Wszystkim gościom oraz tym, którzy sprawili, że spotkanie na długo pozostanie w pamięci, pragnę przekazać najserdeczniejsze podziękowania.

Sobotnia Wigilia była także doskonałym momentem do podsumowania bieżącego roku.


Dzień później w podobnym święcie uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Wiedzy o Polsce. Przy wspólnym stole uczyli się, jak składać sobie życzenia i dzielić opłatkiem, częstowali się ciastem przygotowanym przez ich mamy. Razem z rodzicami młodzi Polacy śpiewali kolędy. Celem spotkania było kultywowanie tradycji rodzinnych związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia, odrodzenie szacunku do wiary przodków, poznanie symboliki wieczoru wigilijnego. Kolęda „Dzisiaj w Betlejem” tak spodobała się małym uczniom, że zaśpiewali ją kilka razy.


Pod koniec Wigilii wszyscy otrzymali obrazki św. Jana Pawła II, który też bardzo lubił kolędować. Jak tłumaczyła dzieciom ich nauczycielka, pani Anna: − Śpiew traktował jak modlitwę. Mimo że czasem był zmęczony, a później ciężko zachorował, zawsze je śpiewał. Widocznie kolędy mają taką moc. Papież Polak lubił kolędy, bo miał duszę artysty, a one są przecież wyrazem polskiego ducha.

− Z całego serca życzę wam, aby święta Narodzenia Syna Bożego stały się radosnym przeżywaniem miłości, którą znajdujemy w Jego zawsze otwartych ramionach − podkreśliła prezes Natalia Iszczuk. − Życzę wam serdecznych spotkań rodzinnych, uśmiechów na twarzy, dużo radości i szczęśliwych wspomnień, aby wasze święta były właśnie tym, czym powinny być − odrobiną ciepła w środku zimy, światłem w mroku.

Anna Denysiewicz
































































































Tags: 
Polacy na Ukrainie, Polacy na Żytomierszczyźnie, Polacy w Żytomierzu, Wgilia, Zjednoczenie Szlachty Polskiej w Żytomierzu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz