czwartek, 18 czerwca 2015

Żytomierz pamięta o Sojuszu Orła z Tryzubem

W gazecie „MICTO”, która jest oficjalnym organem prasowym  Rady Miasta Żytomierza, ukazały się artykuły redaktora „Głosu Polonii” Włodzimierza Iszczuka o Sojuszu Polsko-Ukraińskim 1920 roku. 

Wkrótce odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poswięconej 95. rocznice Paktu Piłsudski - Petlura. 

Wniosek o udzielenie zezwolenia na instalację płaskorzeźby w miejscu gdzie stał dom, w którym wiosną 1920 roku krótko mieszkał Marszałek Józef Piłsudski,
 złożyła redakcja kwartalnika „Głos Polonii” i prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie Natalia Kostecka-Iszczuk. Rada Miasta Żytomierza zadecydowała by udzielić zezwolenia na odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która w najbliższym czasie zostanie zainstalowana w samym centrum miasta, na fasadzie kinoteatru „Ukraina” przy ulicy Kijowskiej 13.

wtorek, 16 czerwca 2015

W Radomyślu na Żytomierszczyźnie po raz drugi prosto nieba brzmiała muzyka Chopina (wideo, zdjęcia)

II Międzynarodowy festiwal „Muzyka Chopina prosto nieba” odbywał się 13-14 czerwca na terytorium historyczno-kulturalnego zakładu „Zamek-muzeum Radomyśl”.

Na wysepce, która znajduje się na terytorium Zamku, została skonstruowana improwizowana scena-namiot w którą postawiono fortepian. Prawdziwą chopinoterapię w ciągu dwóch dni słuchaczom darowali ukraińscy i polscy muzycy: laureat międzynarodowych i narodowych polskich fortepianowych konkursów Jacek Kortus, solistka Nacjonalnej filharmonii Ukrainy Inna Poroszyna, ukraińska klasyczna pianistka Tetiana Szafran oraz inni. Wśród najmłodszych pianistów byli obecni Włodzimierz Maksymczuk i 8-letni Anton Labik-Proniuk. Czytaj więcej>>>

środa, 10 czerwca 2015

Żytomierska młodzież wzięła udział w I etapie «Szkoły Polonijnych Liderów Lokalnych» (zdjęcia)

W ciągu tygodnia (od 30 maja – do 5 czerwca) członkowie polskich organizacji społecznych z obwodu żytomierskiego poznawali na warsztatach w Polsce, jaką jest rola lidera w grupie, co to znaczy niewerbalny i werbalny wpływ na ludzi, uczyli się, jak organizować udane wystąpienia publiczne. Aktywiści polskich organizacji z miasta Żytomierz opanowywali sekrety udanej pracy w zespołach, współpracy i funkcję lidera.

Organizatorem projektu wystąpiła Fundacja „Sempre a Frente” (koordynator – Agata Koszarna) przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, współorganizatorem był ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej”. Czytaj więcej>>>

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Hurra! Wakacje! Koniec roku szkolnego!

27 maja grupa dzieci i młodzieży do nauki języka polskiego w Szkołe Wiedzy o Polsce skończyła rok szkolny. Każdy członek grupy otrzymał swój pierwszy dyplom, który pokazał ich aktywny udział w nauce języka i kultury Polski. W ciągu roku dzieci wykazały entuzjazm podczas zajęć, starannie wykonywali zadania domowe, uczyli się pracować razem, tworząc swoje własne małe projekty.

Na lekcji dzieci pokazali nie tylko swoje zdolności intelektualne, ale również − artystyczne i muzyczne. Trzeba dodać, że niektóre dzieci nawet próbowałi swoich sił w tańcu poloneza na Dzień Niepodległości Polski.

Z przyjemnościę po zakończeniu zajęć idziemy na wakacje, aby zdobyć siłę do nowych osiągnięć.Wszystkim dzieciom życzymy cudownych i słonecznych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.

środa, 3 czerwca 2015

W Żytomierzu zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poswięcona „Paktu Piłsudski – Petlura”

Na wniosek redakcji kwartalnika „Głos Polonii” i członków Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie Rada Miasta stolicy Polesia zadecydowała by udzielić zezwolenia na odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej militarnemu sojuszu pomiędzy Polską a Ukrainą, zawartego w Warszawie w kwietniu 1920 roku pomiędzy Marszałkiem Piłsudskim i Naczelnym Atamanem Symonem Petlurą.

Płaskorzeźba upamiętniająca żołnierzy i dowódców Wojska Polskiego i Armii URL, w tym Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury wkrótce zostanie odsłonięta w samym centrum miasta, na fasadzie kinoteatru „Ukraina” przy ulicy Kijowskiej 13.

W uroczystościach zaplanowany jest udział przedstawicieli polskiego korpusu dyplomatycznego (Ambasady RP w Kijowie i Konsulatu RP w Winnicy), warszawskiej Fundacji „Wolność i Demokracja” i władz miasta. Czytaj więcej>>>