środa, 24 grudnia 2014

Tradycje wigilijne odradzają się w Żytomierzu (wideo)

20 i 21 grudnia 2014 roku odbyły się wieczerze wigilijne. Najpierw członkowie Zjednoczenia Szlachty Polskiej, a potem uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce dzielili się opłatkiem, jedli tradycyjne potrawy i śpiewali stare polskie kolędy.

Już od trzech lat Zjednoczenie Szlachty Polskiej organizuje spotkania wigilijne dla swoich członków i uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce. W niepowtarzalnej atmosferze przy wspólnym stole kultywują oni polskie zwyczaje. W tym roku Wigilie odbyły się 20 i 21 grudnia. Czytaj więcej>>>

piątek, 19 grudnia 2014

Edukacyjny weekend we Lwowie

Członkowie Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie w stolicy obwodu lwowskiego zwiedzili m.in. Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich. 

Na wycieczkę do Lwowa członkowie Zjednoczenia Szlachty Polskiej pojechali w pierwszej dekadzie grudnia 2014 roku. W jej trakcie zwiedzili jedną z najstarszych nekropolii w Europie − Cmentarz Łyczakowski, gdzie oddali hołd pamięci Marii Konopnickiej, oraz zapalili znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich, który jest częścią Cmentarza Łyczakowskiego.

− W tym miejscu w 1918 roku swój wieczny odpoczynek znaleźli obrońcy Lwowa, między innymi dzieci, młodzież i kobiety – powiedziała dyrektor Szkoły Wiedzy o Polsce Irena Zagładźko. – To był kwiat lwowskiej młodzieży, która oddała życie za honor i wolność Ojczyzny. Jaś Kukawski, najmłodszy obrońca Lwowa, miał zaledwie 9 lat. 13-letni Antoś Petrykiewicz został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari. 14-letni Jurek Bitschan uciekł z domu, zostawiając list ze słowami: „Kochany Tatusiu, idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę na tyle siły, by móc służyć i wytrzymać. Obowiązkiem też moim jest iść, a wojska brakuje ciągle do oswobodzenia Lwowa. Z nauk zrobiłem już tyle, ile trzeba było. Jerzy”. Czytaj więcej>>>

czwartek, 18 grudnia 2014

Wałęsa – bohater swoich czasów

13 grudnia 2014 roku, w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w żytomierskiej kawiarni Kawomania odbył się pokaz filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. 

Przed projekcją obrazu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”Andrzeja Wajdy z 2013 roku Wiktoria Mydzyn ze Związku Szlachty Polskiej opowiedziała o roli Lecha Wałęsy w najnowszej historii Polski. − W każdych czasach ludzie szukają swojego bohatera − mówiła. − W latach 80. ubiegłego stulecia Lech Wałęsa stał się bardzo popularny zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Wcześniej mieszkańcy Europy Zachodniej niewiele wiedzieli o Polakach, a nawet o samym istnieniu Polski. Powstanie „Solidarności” i aktywna działalność prostego elektryka Lecha Wałęsy zmieniły ten stan rzeczy. Zmusiły do mówienia o Polsce w każdym europejskim domu. To z kolei spowodowało, że Polska zaczęła być kojarzona z Wałęsą i „Solidarnością”. Elektryk z Gdańska stał się uosobieniem Polski – zaznaczyła Mydzyn. Czytaj więcej>>>

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Święci Mikołajowie są wśród nas

W Żytomierzu w ramach akcji „Święty Mikołaj idzie do małych Polaków” prezentami szczodrze obdarowano nie tylko dzieci, ale też żołnierzy walczących na wschodzie Ukrainy.

Święty Mikołaj jest jednym z najbardziej znanych i lubianych świętych, i to zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Biskupa z Miry kochają wszystkie dzieci. Kojarzy się wszystkim przede wszystkim z zimą, prezentami i świętami Bożego Narodzenia. W dzisiejszych czasach Święty Mikołaj jest też symbolem miłości bliźniego, bezinteresownej pomocy innym oraz nieustannego obdarowywania potrzebujących. Czytaj więcej>>>