środa, 19 listopada 2014

Obchody Święta Niepodległości w Żytomierzu

Bigos, pieczony karp, pączki z dżemem truskawkowym, serniki i inne specjały polskiej kuchni narodowej czekały na osoby, które przyszły 16 listopada w okolice katedry św. Zofii. Tego dnia w ramach obchodów 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Żytomierzu odbyło się wiele imprez.

Jednym z ważniejszych wydarzeń zorganizowanych w Żytomierzu z okazji Święta Niepodległości Polski była wystawa fotograficzna „Moje polskie korzenie”. Na jej pomysł wpadła Olena Denysiewicz. Zobaczyła na stole w katedrze, gdzie ludzie zostawiają rzeczy dla biedniejszych parafian, stare zdjęcie Pomyślała, że zapewne kryje się za nim ciekawa historia. Uznała, że każdy powinien zainteresować się przeszłością swojej rodziny, własnymi korzeniami. Zachęciła swoich kolegów, by poszperali w domowych archiwach i wyszukali ciekawe fotografie. Czytaj więcej>>>

wtorek, 18 listopada 2014

My piszemy... po polsku! (wideo)

140 osób, w tym 30 uczniów Szkoły Wiedzy o Polsce, wzięło udział w dyktandzie „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy...po polsku!", które odbyło się 15 listopada na Politechnice Żytomierskiej.

Dyktando z języka polskiego, poświęcone 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyło się jednocześnie we wszystkich głównych miastach Ukrainy: Lwowie, Czerniowcach, Winnicy, Kijowie, Żytomierzu, Łucku, Chmielnickim, Odessie, Dniepropietrowsku, Charkowie, a także w Drohobyczu, Kowlu, Chersoniu, Krzywym Rogu, Nikopolu, Gródku Podolskim i Kirowogradzie.  Czytaj więcej>>>

poniedziałek, 17 listopada 2014

Szlachetny koncert niepodległości

Koncertem w kościele św. Jana z Dukli polscy mieszkańcy Żytomierza uczcili 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W ramach uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości Żytomierska Młodzieżowa Publiczna Organizacja Związek Szlachty Polskiej zorganizowała 16 listopada w kościele pw. św. Jana z Dukli uroczysty koncert. Do udziału w nim zaprosiła Solistów Polesia oraz Chór Młodzieżowy im. Juliusza Zarębskiego.

Soliści Polesia − zespół założony w 1998 roku w Żytomierzu, laureat III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Słowiańskiej Fortissimo w Charkowie (2006) − zaprezentowali utwory: „Ave Maria”, pieśń Fryderyka Chopina „Lecą liście z drzewa”, polską pieśń ludową „Bywaj dziewczę zdrowe” oraz „Moją Ojczyznę”, autorstwa Artura Oppmana do muzyki Emskiego. Publiczność słuchała ich występu z wielką uwagą. Czytaj więcej>>>

niedziela, 16 listopada 2014

Patriotyczny seans filmowy w Kawomanii

11 listopada z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski Związek Szlachty Polskiej zorganizował w kawiarni Kawomania w Żytomierzu pokaz filmu Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”.

Na pokaz filmu znanego polskiego reżysera do niewielkiej kawiarenki w Żytomierzu przyszło blisko trzydziestu młodych ludzi, przeważnie członków Związku Szlachty Polskiej, uczących się języka polskiego i interesujących się historią kraju przodków. W oglądaniu filmu uczestniczyli także słuchacze państwowych kursów języka polskiego działających przy szkole nr 21.

Przybyłych powitała Wiktoria Mydzyn. Zwróciła ich uwagę na szczególną aktualność filmu dla Polaków z Żytomierza, bo jak powiedziała: „Dziś Ukraina, podobnie jak Polska 96 lat temu, w krwawej walce broni swojej niepodległości. Ponieważ w filmie przeplatają się dwa wątki fabularne − historyczny i miłosny” film ten może zaciekawić także młodzież”. Czytaj więcej>>>

Lekcja patriotyczna w Szkole Wiedzy o Polsce

Uczniowie uczcili Święto Niepodległości Polski specjalnie przygotowaną lekcją.

11 listopada jest dla każdego Polaka ważną datą − synonimem walki o wolność, symbolem miłości do Ojczyzny, wiary i zwycięstwa. To okazja do zamanifestowania postawy patriotycznej. Ta postawa rodzi się już w młodym wieku. Świadectwem tego są uczniowie Szkoły Wiedzy o Polsce działającej przy Żytomierskiej Obwodowej Młodzieżowej Organizacji Publicznej Związek Szlachty Polskiej. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski przygotowali specjalną lekcję.
W tym dniu sala drugoklasistów była wypełniona dziećmi ubranymi na biało-czerwono. Z powagą wysłuchały Mazurka Dąbrowskiego i chętnie uczyły się wierszy patriotycznych. Każdy uczeń wyrecytował słowa „Katechizm polskiego dziecka”, które odsłaniają różne oblicza patriotyzmu i pomagają zastanowić się, co to znaczy oddać życie za ojczyznę. Na lekcji dzieci zrobiły specjalne znaczki − z białym orłem na czerwonym tle, i przypięły je do szkolnych mundurków. Były bardzo dumne z tego, że mają na sobie „znak małego Polaka”. Czytaj więcej>>>

środa, 5 listopada 2014

Obchody Święta Niepodległości w Żytomierzu (program)

Zjednoczenie Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie zaprasza do uczestnictwa w obchodach Narodowego Święta Niepodległości Polski w Żytomierzu.

Program uroczystości

11 listopada 2014 r.
18:00 - Pokaz filmu Jerzego Hoffmana "Rok 1920. Bitwa Warszawska" (Kawomania)

16 listopada 2014 r.
12:00 - Wystawa Fotografii "Moje polskie korzenie" (Plac Zamkowy w Żytomierzu)
13:00 - Msza święta. Katedra w Żytomierzu
14:45 - Wystawa-jarmark prac dzieci "Switlycia" (Kościół Jana z Dukli w Żytomierzu) 
15:00 - Polska kuchnia narodowa (Plac Zamkowy w Żytomierzu)
15:00 - Dziecięcy Polonez (Plac Zamkowy w Żytomierzu)
19:00 - Koncert Chóru Kameralnego im. Juliusza Zarębskiego i "Soliści Poliesia" (Kościół Jana z      Dukli w Żytomierzu)

sobota, 1 listopada 2014

Wizyty studyjne żytomierskiej młodzieży w Lublinie

Pięć polskich organizacji pozarządowych z Lubelszczyzny przez cztery dni prezentowało młodzieży z Kresów, jak w praktyce funkcjonują NGO.

Wizyta studyjna to najlepszy sposób, by zaznajomić się ze specyfiką działania organizacji pozarządowej. Poznać w praktyce, jak zarządza się taką organizacją, pozyskuje środki finansowe na działalność, współpracuje z wolontariuszami czy organizuje kampanie promocyjne.

We wrześniu i październiku w ramach III etapu projektu „Wsparcie dla pozarządowych organizacji polonijnych w obwodzie żytomierskim na Ukrainie” młodzież z Żytomierza wzięła udział w takich wizytach w NGO Lublina i okolic. Uczestnicy projektu zostali skierowani do pięciu organizacji, które gościły ich przez cztery dni, poświęcając im do ośmiu godzin dziennie. Każda przyjęła trzy lub cztery osoby z Kresów. Czytaj więcej>>>